آموزش ووکامرس

آیا وردپرس برای راه اندازی تجارت الکترونیک ایمن است؟

معمولا نگرانی هایی در مورد راه اندازی تجارت الکترونیک با وردپرس وجود دارد چرا که وردپرس ذاتا برای راه اندازی سایت های فروشگاهی و راه اندازی تجارت الکترونیکی ساخته نشده است. برای فروش هر محصولی در سایت خود شما نیاز به یک قالب و تعدادی پلاگین دارید تا بتوانید عملکردی همانند یک فروشگاه داشته باشید. اما از آنجایی که وردپرس سیستمی نیست که قابلیت فروشگاه را به صورت پیش فرض در خود داشته باشد، انتخاب خوبی (هوشمندانه ای) برای ساخت فروشگاه آنلاین نیست.

راه اندازی تجارت الکترونیک با وردپرس

با توضیحاتی که در بالا داده شد، نگرانی هایی برای شرکت های تجارت الکترونیک وجود دارد که آیا باید اقدام به راه اندازی تجارت الکترونیک با وردپرس کرد یا خیر. برخی از این نگرانی ها عبارتند از:

 • محدودیت هایی در مورد اینکه فروشگاه ایجاد شده تا چه حد بزرگ شده و توسعه پیدا می کند.
 • توابع و ویژگی های محدود
 • و اینکه پلتفرم مورد نظر به قدر کافی ایمن باشد.

البته پلاگین هایی برای وردپرس وجود دارند که می توانند نگرانی های بالا را برطرف کنند، پلاگین هایی از قبیل: WooCommerce

با این وجود اگر همچنان در مورد سوال راه اندازی تجارت الکترونیک با وردپرس نگرانی هایی وجود دارد، بهتر است نگاهی سریع به مواردی که در زیر برای کمک به شما گردآوری شده است بکنید.

 

آیا وردپرس برای تجارت الکترونیک ایمن است؟

در سال ۲۰۱۴، firas80 سوالی با همین مضمون را در انجمن WPMU DEV مطرح کرد. اکثر کاربرانی که به این سوال پاسخ دادند، پاسخشان این بود که هیچ پلتفرمی برای تجارت الکترونیک ۱۰۰% ایمن نیست.

Quora مکان دیگری بود که کاربران سوالی در همین رابطه را مطرح کرده بودند. این مورد در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ مجددا مطرح شد. توسعه دهندگانی که از وردپرس برای ساخت سایت تجارت الکترونیک خود استفاده کرده بودند، مشکلی نداشتند و در کنار آن حتی موارد خوبی را نیز مطرح می کردند. از نظر آنها بهتر این بود که تا آنجا که ممکن است خود شخص بهترین راهکار های امنیتی را در پیش بگیرد تا بتواند سایت خود را ایمن نگهدارد.

جای تعجب ندارد اگر این سوال در مورد ایمنی وردپرس به عنوان پلتفرمی برای تجارت الکترونیک بارها و بارها مطرح شود. چرا که راه اندازی یک تجارت آنلاین کار پرخطری است. این موارد را هم باید اضافه کرد که: جنبه مالی قضیه هم بسیار مهم است چرا که باید مطمئن شوید که امکان پرداخت ایمن برای کاربر فراهم است، شما می توانید پرداخت های انجام شده توسط کاربران را دریافت کنید و همچنین اینکه هکرها راهی برای نفوذ به سایت شما پیدا نکنند.

برای بخش زیادی از این موارد، وردپرس چاره ای اندیشیده است:

 • امکان هماهنگ سازی با گواهی SSL
 • وجود پلاگین های امنیتی مانند Defender
 • قالب های فراوان و سازگار با امر تجارت الکترونیک
 • پلاگین های سازگار با امر تجارت الکترونیک نظیر: WooCommerce، Easy Digital Downloads و …
 • امکان هماهنگ سازی با درگاه های پرداخت ایمن
 • وجود پسوردهای قوی و سایر نیاز های امنیتی برای ورود

 

اما همه این موارد و ابزارها، چیزهایی هستند که شما بعد از نصب وردپرس باید به سیستم خود اضافه کنید تا بتوانید فروشگاهی ایمن را راه اندازی کنید. اما خود تیم وردپرس شخصا چه کاری برای افزایش سطح ایمنی وردپرس به عنوان یک پلتفرم ایمن برای تجارت الکترونیک انجام داده است:

 • آنها معمولا بروز رسانی هایی را ارائه می کنند که ایرادات و مشکلات امنیتی شناسایی شده در آنها رفع شده است.
 • آنها و تیم بررسی که به صورت داوطلبانه به وردپرس کمک می کند، هر قالب یا پلاگین جدیدی را که به مخزن وردپرس اضافه می شود، به طور کامل بررسی می کند. به محض شناسایی مشکلات امنیتی، آنها به صورت مستقیم روی مشکل مورد نظر کار کرده و در این راه از توسعه دهندگان میخواهند تا به محض رفع مشکل مربوطه، نسخه جدیدی را برای استفاده کاربران ارائه کنند.

بعد از آن، نوبت شماست که عمل بروز رسانی و جایگزینی را انجام دهید.

 

برای بهبود ایمنی وردپرس برای تجارت الکترونیک، چه کاری از دست شما برمی آید؟

خب، حالا نوبت شماست که وارد ماجرا شوید. وردپرس هر کاری که از دستش بربیاید برای ایمن کردن هسته و دیگر الحاقات آن انجام می دهد. اما اگر میخواهید سایتی برای تجارت الکترونیک راه اندازی کنید، کارهای بیشتری وجود دارد که باید آنها را انجام دهید.

در اینجا لیستی از این کارها تهیه شده است:

 1. هاست (میزبان)
  از هاستی استفاده کنید که قابلیت پشتیبانی سایت های تجارت الکترونیک را داشته باشد. معنی آن این است که از هاست های اشتراکی به هیچ وجه استفاده نکرده و به جای آن از VPS یا سرورهای جداگانه استفاده کنید.
 2. CDN
  برای بهبود سرعت سایت خود و همچنین ایجاد یک لایه امنیتی اضافی، از CDN برای سایت خود استفاده کنید.
 3. گواهی SSL
  این گواهی را می توانید از ارائه دهنده های خدمات میزبانی وب معتبر خریداری کنید که باعث ایمنی هر چه بیشتر اطلاعات و تراکنش های کاربران شما خواهد شد.
 4. پلتفرم مناسب برای تجارت الکترونیک
  حتی اگر هاست و نسخه وردپرسی که از آن استفاده می کنید هر دو ایمن باشند، پیدا کردن پلاگینی که بتواند خرید ایمنی را برای کاربران شما فراهم کند از اهمیت بالایی برخوردار است.پلاگین های شناخته شده برای امر تجارت الکترونیکی وجود دارند:
  الف) MarketPress با ۱۵ تا از شناخته شده ترین و ایمن ترین درگاه های پرداخت هماهنگ است و از آنجایی که عضوی از خانواده WPMU DEV است به خوبی با پلاگین Defender هماهنگ است اما متاسفانه این پلاگین غیررایگان بوده و با درگاه های پرداخت داخلی در ایران هماهنگ نیست و برای انجام هماهنگی نیاز به هزینه اضافی دارد.ب) WooCommerce همیشه یکی از هوشمندانه ترین انتخاب ها است چرا که توسط خود شرکت Automattic ارائه شده است.

  ج) برای فروش محصولات مجازی بهترین گزینه، Easy Digital Downloads است که قابلیت هماهنگی با ابزارهای ذخیره کننده دراپ باکس و آمازون را دارد.

 5. درگاه های پرداخت
  برای این کار می توانید از درگاه های پرداخت ایمنی که وجود دارند استفاده کرده و پلاگین های آنها را روی سایت خود نصب کنید. البته بهتر است قبل از این کار از معتبر بودن این درگاه ها اطمینان حاصل کنید.
 6. کنترل معاملات
 7. پلاگین های امنیتی
  از یک پلاگین امنیتی برای ترمیم ایمنی سایت خود و بهبود آن استفاده کنید. این پلاگین ها می توانند از بیشتر قسمت های سایت شما محافظت کرده و حملاتی که به سایت شما می شوند را دفع کنند. همچنین به شما کمک می کنند تا موانع امنیتی بیشتری را بر سر راه هکرها برای دسترسی به پیشخوان سایت خود بگذارید.
 8. پلاگین بکاپ (پشتیان گیری)
  همیشه از یک پلاگین بکاپ معتبر برای سایت خود استفاده کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید سایت خود را مدیریت و جدیدترین بکاپ را بازگردانی کنید.
 9. بروز رسانی هسته
  همیشه هسته وردپرس را بروز نگهدارید. در صورتیکه تمایلی برای فعال کردن بروز رسانی خودکار در وردپرس ندارید، بهتر است به صورت دستی و هر چند وقت یکبار از بروز بودن هسته وردپرس مطمئن شوید.
 10. بروز رسانی پلاگین ها و قالب ها
  بروز نگهداشتن پلاگین ها و قالب ها نیز بعد از بروز رسانی هسته، از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

مواردی که ثابت می کند وردپرس سیستمی ایمن برای تجارت الکترونیک است

صحبت از ایمن بودن وردپرس برای تجارت الکترونیک آسان است، اما صرف حرف زدن نمی توان چیزی را اثبات کرد. بهترین راه برای اینکه نشان دهیم وردپرس به چه میزان برای تجارت الکترونیک ایمن است، معرفی سایت هایی است که برای تجارت الکترونیک با وردپرس راه اندازی شده اند و در این کار نیز بسیار موفق بوده اند.

Blue Star Coffee Roasters

Blue Star Coffee Roasters

Blue Star Coffee Roasters یک سرویس آنلاین برای فروش قهوه، لوازم تهیه آن و سرویس های اشتراکی است. تمام خریدها به درستی انجام شده و آنها برای پرداخت کاربرانشان از یک صفحه پرداخت تک صفحه ای ایمن استفاده می کنند.

BoardShorts.com

BoardShorts.com

BoardShorts سایتی برای فروش پوشاک زنانه و مردانه به صورت آنلاین است. روند پرداخت سه مرحله ای بوده که کاربر با طی آن وارد صفحه پرداخت نهایی می شود.

NGINX

NGINX

همانند وردپرس، NGINX نیز یک سیستم متن باز برای کمک به وب در امر تکنولوژی سرور و … است و اصلا هم جای تعجب ندارد که آنها از وردپرس برای ساخت صفحه فروشگاه خود استفاده می کنند، فروشگاهی که اطلاعات مربوط به کارت اعتباری و پرداخت پی پال را برای ارائه سرویس و محصولاتشان دریافت می کند.

WooCommerce

WooCommerce

و در نهایت WooCommerce که خود نیز از وردپرس استفاده می کند. همچنین خود آنها نیز برای فروش از ووکامرس استفاده می کنند. آنها همچنین برای اطمینان خاطر بیشتر کاربر، از گواهی SSL استفاده می کنند.

 

جمع بندی

همان طور که گفته شد، یک سایت تجارت الکترونیک تا حدی ایمن خواهد بود که شما موارد امنیتی را بر روی آن اعمال کرده باشید. با وجود اینکه تیم وردپرس به صورت شبانه روزی روی بروز رسانی هسته وردپرس و حل مشکلات امنیتی مربوط به آن کار می کنند اما نمی توانند شما را به انجام بروز رسانی پلاگین ها و قالب هایتان اجبار کنند یا تمام کاربران را مجبور کنند که از راهکارهای بهتری برای ایمنی سایت خود استفاده کنند.

 

امیدواریم این مقاله مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد، در صورتیکه سوالی در رابطه با ایمنی سایت تجارت الکترونیک خود داشتید می توانید آن را در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط تیم آموزشگاه وردپرس wpjoomla پاسخ داده شود.

آموزش وردپرس

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن