سئو

خصوصیات زبان برنامه نویسی پایتون و فریمورک تحت وب جنگو

در این مقاله می‌خواهیم دلیل انتخاب زبان پایتون و فریمورک جنگو را بیان کنیم. در اینکه پایتون جزو بهترین زبان های برنامه نویسی دنیا هست هیچ شکی نیست. این زبان توانسته در پنج سال متوالی بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ جایگاه اول محبوب ترین زبان برنامه نویسی جهان را کسب کند.

خوانایی ساده و بهره وری بسیار بالای این زبان باعث شده که توسعه دهنده‌های زیادی به این زبان رو بیاورند، خصوصاً زمانی که با زبان‌های دیگر برنامه‌نویسی نظیر Java، PHP یا ++C قیاس شود.
اگر شما هم مانند برخی افراد برنامه‌نویسی را با جاوا، سی یا پرل شروع کرده باشید، برای یادگیری پایتون خیلی به زحمت نخواهید افتاد. چون که یکی از عمده‌ترین دلایلی که کاربران این زبان را انتخاب می‌کنند، سهولت در یادگیری آن است.
اگر شما به دنبال زبانی هستید که با آن بتوانید در جایی مشغول به کار شوید، پایتون می‌تواند برای رسیدن به بهترین موقعیت‌ها، شما را بالا بکشد.

حالا وقت این است که خصوصیات زبان پایتون را به صورت موردی بررسی کنیم:

زبان برنامه نویسی پایتون۱. پایتون آسان است:

برای اثبات این حرف از برنامه نویسان حرفه ای بپرسید که یادگیری چه زبان برنامه نویسی ای برای آن ها راحت تر بوده و مطمئن هستم که بیشتر آن ها خواهند گفت پایتون.
این یک واقعیت است که پایتون طوری طراحی شده که گویی مناسب تازه کارها است. مثل ریاضی دبستان خیلی آسان فهمیده می شود و می توانید به همان آسانی هم در طول یک روز به دیگری این زبان را آموزش دهید.
کسانی که کدنویسی را بلد نیستند احتمالا این را به راحتی می فهمند:

Print Hello world

محیط  پایتون به گونه ایست که در یک ترکیب فضای سفید و عبارات رایج باعث می شود از بسیاری اضافات و دوباره نویسی ها کم شود، همین امر برای شما این امکان را فراهم می کند که با نوشتن کدهای کمتر کارهای بیشتری نسبت به زبان جاوا و سی پلاس پلاس انجام دهید.

http://www.learnpython.org/en/Hello,_World!

توسعه اصلا کار آسانی نیست بنابراین چرا زبانی را انتخاب نکنید که به راحتی هر چه تمام تر می توانید آن را یاد بگیرید؟
نکته حرفه ای: اگر به مرحله ای رسیدید که فکر می کنید پایتون را به خوبی یاد گرفته اید، بازهم عمیق تر شوید. تا می توانید کتابخانه های مختلف را یاد بگیرید و استفاده کنید و برای بهتر شدن بازار کارتان شاید بهتر باشد جنگو را هم یاد بگیرید.

۲. پایتون به شما این اجازه را می دهد که با کدهای کمتر، کارهای بیشتری را انجام دهید:

پایتون را خیلی سریع می توانید یاد بگیرید. با تمرین، شما می توانید به راحتی یک بازی ساده را حداکثر در دو روز بسازید(با در نظر گرفتن اینکه شما هیچ چیزی از برنامه نویسی نمی دانید)
دلیل دیگری که این زبان را برای تازه کارها جذاب می کند خوانایی و کارایی بالای آن است. شاید بهترین مثالی که در این باره می توان زد همان پروژه ی ((هلو ورد)) است. سادگی پایتون مثل یک کلید است، کلید انجام کارهای بیشتر با پایتون و خطوط کد کمتر.

۳. پایتون سکویی ست برای پرش به سوی یادگیری زبان های برنامه نویسی دیگر:

شروع با پایتون برای توسعه دهندگانی که تازه وارد دنیای برنامه نویسی شده اند سکوی پرش بسیار خوبی است. کلاس شیءگرایی پایتون با زبان های دیگر مانند پرل، جاوا اسکریپت، روبی و سی شارپ کاملا سازگار است. این بدین معناست زمانی که شما بر پایتون تسلط پیدا کردید علاوه بر اینکه دیگر زبان هایی که بر پایه ی کلاس های مشابه پایتون هستند را هم یاد گرفته اید، به شما این امکان مهم را می دهد که بر روی این نقاط اشتراک تمرکز کنید و کارهای بزرگتری را انجام دهید.

۴. سخت است با پایتون خراب کاری کنید!

علاوه بر اینکه پایتون زیباست (در عین سادگی‌اش) قوانین سختگیرانه‌ای دارد که این زبان بر آن‌ها بنا شده است.
این اصول شامل:

 • خوانا بودن مهم است!
 • کمتر، بیشتر است(هرچه خلاصه تر بنویسین بهتر است)
 • پیچیده خوب است، اما مشکل نباشد.
 • صراحت بهتر از غیر مسقیم گویی است!
 • این اصول که با نام ((اصول مقدس پایتون)) شناخته شده اند، توسط "تیم پیترز" نوشته و ملهم از سخنان بنیان گذار و خالق پایتون یعنی "ون راسوم" است.
 • اصول مقدس پایتون که در پایین آمده است بیشتر شبیه به یک شعر است تا راهنمای برنامه نویسی:
 • زیبایی بهتر از زشتی است.
 • صراحت بهتر از غیر مستقیم گویی است.
 • ساده بهتر از پیچیده است.
 • پیچیده بهتر از درهم برهم است.
 • مستقیم بهتر از تو در تو است.
 • پراکنده بهتر از متراکم است.
 • خوانا بودن مهم است.
 • موارد خاص به اندازه ای خاص نیستند که بخاطرشان قواعد شکسته شوند.
 • کاربردی بودن، خلوص را شکست می دهد.
 • خطاها نباید هرگز مخفیانه بگذرند، تاجایی که صراحت سکوت کند.
 • در مقابل ابهام، وسوسه ی حدس زدن را پس بزنید.
 • باید یک راه(و ترجیحا فقط یک راه) مشخص برای انجام کار باشد.
 • اکنون بهتر از هرگز است.
 • همچنین هرگز غالبا بهتر از همین الان است.
 • اگر توضیح پیاده سازی چیزی سخت است، ایده خوب نیست.
 • اگر توضیح پیاده سازی آن چیز آسان است، ممکن است که ایده اش خوب باشد.
 • کپسوله سازی آیتم ها یک ایده ی فوق العاده است، تا می توانید از این قبیل کارها انجام بدهید.
 • با این راهنمایی ها، سخت است که به اشتباه بیوفتید.
  
  

  ۵. پایتون برای ساختن نمونه های اولیه عالی است:

  همین ویژگی پایتون که به شما اجازه می‌دهد کارهای بیشتری را با کدهای کمتری انجام دهید در نهایت موجب می‌شود شما بتوانید نمونه‌های اولیه و ایده‌هایتان را سریع‌تر بسازید.
  ایده‌پردازی در توسعه ی وب می‌تواند منجر به ساخت نمونه‌های اولیه ای شود که نرخ سرعت بالایی داشته باشند. سرعت بالا یعنی صرفه جویی در زمان و هزینه و در نهایت کسب رضایت کاربران.

Image result for python

     ۶. پایتون منعطف است!

چندین ورژن پایتون در تعامل با زبان های دیگر را می توانید در ادامه بخوانید:

 • سی پایتون، ورژنی که با سی پیاده سازی می شود.
 • جی پایتون، پیاده سازی پایتون با جاوا
 • آیرون پایتون، برای انطباق با دات نت و سی شارپ طراحی شده است.
 • پای آبجکتیو سی، پایتون با جعبه ابزار آبجکتیو سی نوشته شده باشد.
 • روبی پایتون، پایتون با روبی تلفیق شده است.

این میزان انعطاف پایتون باعث می شود که شما هر سناریو ای را بتوانید طراحی کنید.

۷. پایتون منابع بسیاری دارد!

با توجه به تجربه هایی که به عنوان یک توسعه دهنده ی پایتون دارم مطمئنم که تقریبا غیر ممکن است با وجود منابع زیادی که پایتون در اختیارتان قرار میدهد و دائما در حال بروز شدن هستند شما دچار روزمره گی شده ویا لحظه ای کارتان لنگ بماند.
این زبان علاوه بر منابع زیاد و بروز، کتابخانه های گسترده ای نیز درون خود دارد، همین ویژگی است که سبب شده برنامه های زیادی با پایتون نوشته شوند.
پایتون علاوه بر تمامی موارد بالا برای اینکه سنگ تمام بگذارد در درون خود فریم ورک واحد آزمایش را هم تدارک دیده تا شما به کمک آن این اطمینان را کسب کنید که کدهایی که نوشته اید، همانطور کار کنند که انتظار دارید.

۸. فریمورک‌های قدرتمندی در پایتون انتظارتان را می‌کشند!

پایتون به دلیل انعطاف بسیار زیادی که دارد توانسته محیط های برنامه نویسی و فریم ورک های زیادی را به خود اختصاص دهد که به تولید سریع و آسان یک اپلیکیشن ختم می شود.
بعنوان مثال، طراحان وب می توانند به راحتی میان فرم ورک های مختلف مانند جنگو یا فلسک جابه جا شوند تا تمرکزشان از روی پروژه شان برداشته نشود.
این بدین معناست که فریم ورک ها و محیط های مختلف برنامه نویسی پایتون به طراحان وب اجازه تولید بیشتری را به نسبت کار با دیگر زبان ها می دهد. توجه داشته باشید که برای ساخت اپلیکیشن های مختلف این فاکتور بسیار حیاتی است. جنگو محبوب ترین فریم ورک پایتون است و بعد از آن Flask و Pyramid دیگر فریم ورک های محبوب پایتون هستند.  دیگر فریم ورک های پایتون شامل زوپ۲ ، گروک، وب توو پای و توربو گیرز است.

Image result for python flask

۹. جنگو ، یکی از فریم ورک های درجه یک پایتون، واقعا شگفت انگیز است!

احتمالا بیشترین دلیل یادگیری پایتون، یادگیری استفاده از جنگو است. این فریم ورک به شما اجازه می دهد دامنه و کلاس های کد را مدل سازی کنید.

Image result for python django

۱۲. پایتون کالای گران‌بهایی در جهان اینترنت اشیاء است!

با پیدایش و گسترش اینترنت اشیا، فرصت‌های بی‌شماری برای برنامه نویسان این زبان به‌وجود آمده است. ساخت پلتفرم هایی مانند Raspberry Pi (کامپیوترهایی به اندازه ی یک کارت اعتباری) که با پایتون اجرا می‌شوند، فرصت فوق العاده‌ای را برای توسعه دهنده‌گان دیگر ایجاد می‌کنند تا بتوانند وسایل هیجان انگیزی مانند دوربین، تلفن و حتی بازی را بوسیله پایتون خلق کنند.
پایتون نویسان حرفه ای می توانند کسب و کار مستقل کوچک خود را راه اندازی کنند و در آن گجت هایی را طراحی و با قیمت پایین در بازارهای جهانی عرضه کنند.

Image result for internet of things

آموزش وردپرس

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن